P-piller og bumser

P-piller og bumser akaanne
Jeg er en pige på 16år. for en måned siden startede jeg på p-piller (gestonette), siden jeg startede på pillerne er min hud blevet mere uren. Min læge sagde at jeg skulle vente tre måneder før hun ville gøre noget - hvis det nu blev bedre, som hun tror det gør.
Men er der andre der har fået flere bumser af at starte på p-piller, og går de væk igen - og kan det ende med at min hud bliver pænere end før jeg startede på pillerne??

Nogle der har noget erfaring :-)

p-piller og uren hud Anonym
Jeg oplever faktisk at min hud bliver enormt uren, når jeg stopper med p-pillerne. Det er individuelt og meget forskelligt, hvordan ens krop reagerer på de hormoner der er i p-piller. Måske kunne det være en idé at skifte til et andet mærke, da det også her er forskelligt hvordan sammensætningen af hormoner er.
Jeg bruger cilest, hvis det kan være til nogen hjælp [:)]