tør ikke tage min medicin mere

tør ikke tage min medicin mere hvad gør jeg?
jeg har nu taget zoloft i 6 dage, dog kun 25 mg. pr. dag, men har fået bivirkninger som mere angst, træthed og ved lettere fysisk aktivitet, får jeg hedestigninger dvs en temperatur på 37,6 og jeg bliver utilpas og angst med muskelspændinger. Det varer dog heldigvis ikke mere end et par minutter eller 5, når jeg sidder mig hen og slapper af, men det er meget ubehageligt.

Jeg skal stige i min medicin, men jeg tør simpelthen ikke, jeg er så bange for, at jeg får det endnu værre.. Men jeg tør heller ikke stoppe med medicinen, får så kan min psykiater jo heller ikke hjælpe mig...

Hvad skal jeg nu gøre.??????

Du skal... Upsidasi
læse på pakken, om de bivirkninger du oplever er normale. Er de det, skal du fortsætte med at tage din medicin. Er de ikke, skal du ringe til en vagtlæge og forhøre dig... Du må ikke stoppe med at tage din medicin, hvis du ikke har fået lov af en læge!

Måske er du bare ved at være lidt småsyg - det er der mange, der er i øjeblikket, og det har intet med din medicin at gøre...

Snak med psykiateren panya2
Du skal snakke med din psykiater inden du optrapper. Det kan tage op til uger for zoloft at virke,...omkring 10 dage før du vil kunne mærke en forskel.

Mht bivirkninger, dem vil der altid være på den ene eller anden måde, men prøv at tage pillen inden du skal i seng istedet,....kan næsten regne ud, du tar dem om morgenen?! Jeg havde det problem, at jeg ikke kunne falde i søvn, så jeg måtte ændre til om morgenen ;)

Jeg husker ikke, om jeg havde samme bivirkninger, som du beskriver, jeg havde det så dårligt psykisk, at jeg bare desperat ventede på virkningen af pillerne, og på at kunne stige i dosis.

Det med at de kan give en mindre form for angst, kan jeg huske at jeg læste og tænkte at det lød da simpelthen for dumt, når nu det var noget af det, de skulle hjælpe imod, men det er midlertidigt vil jeg næsten tro.
Jeg ville med sikkerhed fortsætte, og også optrappe, men vente til jeg havde snakket med psykiateren eller anden professionel på det område.

Jeg havde personligt mulighed for at ringe til min psykiater hver dag under optrapningen, som støtte og til spørgsmål, fordi jeg også var meget nervøs for bivirkninger osv....uvisheden og angsten for om de overhovedet ville virke.

Held og lykke herfra

jeg føler ikke hvad gør jeg
at jeg er ved at blive syg...

Det er jo kun ved noget fysik, så som at gå en rask tur, at jeg sveder som en gal og bliver utilpas...

Der står i indlægssedlen, at træthed, hedestigninger og angst er meget almindelige.

Men gennerel utilpashedsfølelse og feber er ikke almindelige bivirkninger....bør jeg ringe til vagtlægen for en sikkerheds skyld?

medicinalfirmaet skal have besked Kinapige
Hvis man mener at have bivirkninger, som ikke står i recepten, skal man kontakte medicnalfirmaet. Du kan hos dem vist også forhøre dig om hvad dine muligheder er fremover mht at finde ny medicin, men det sidste er jeg ikke sikker på.

Dog vil de kunne skrive under på, at den medicin du indtager i så fald ikke er god for dig og at du derfor ikke bør fortsætte med at tage den

det er i samråd hvad gør jeg?
med psykiateren, at jeg nu skal optrappe min medicin, men jeg tør jo ikke, når jeg allerede nu, kan mærke bivirkningerne og er bange for, at bivirkningerne bliver værre, når jeg trapper op i dosis.

Ja, jeg tar pillen om formiddagen og de næste mange timer er jeg så træt så træt, så en god ide at tage pillen om aftenen, men må så håbe på, at jeg kan komme op om morgenen....!

Jeg har en tid hos psykiateren om 14 dage og jeg føler ofte, at han altid giver min angst skyld for alting.

Jeg kan læse, at du har haft det på samme måde, som jeg nu har det...det er som om, at angsten for selve bivirkningerne er værre end selv angsten og bare tanken om, at jeg måske igen har hedestigninger og bliver dårlig gør mig nærmest panisk..

jeg springer over hvad gør jeg?
i dag med at tage medicinen og kontakter min læge i morgen - ikke psykiateren, for han giver altid ene og alene min angst skyld for alt....

Hvis jeg skal udtrappe af min medicin, så kunne jeg forestille mig, at jeg hver anden dag ikke skal tage en pille, for jeg får jo i forvejen laveste dosis....

Og ja, den medicin er ikke god for mig, for det kan da ikke være rigtigt, at jeg ikke engang bare kan tage mig en rask gåtur, uden at få det dårligt og så kan det godt være, at det "kun" er i begyndelsen, at man ofte får bivirkningerne, men der er for mit vedkomne lang vej endnu, for jeg skal op på 100 mg. om dagen.

De bivirkninger jeg har, står i indlægssedlen..

Anden mulighed panya2
Symptomer på angst Er jo bl.a hedeture, utilpashed, kan føles som influenca, rysten osv osv....kan det måske være de symptomer du mærker? Hvis du er nervøs, usikker og lidt bange for Det, at skulle tage medicin du ikke kender?

Mit råd er, at du fortsætter, men tar den i aften istedet. Jeg er helt sikker på, at du godt kan komme op imorgen :) Dette råd, er hvad jeg 100% selv ville følge. Men ring til egen læge imorgen, han/hun burde også kunne svare på birvirkningerne.
Jeg tror ikke, at de bliver værre af optrapning,...jeg tror det er i starten(Nu) hvor kroppen skal vende sig til og tage imod den hjælp pillerne jo skal blive.
Jeg er oppe på 150mg og har idag ingen bivirkninger udover mindre manglende sexlyst, men der kan jeg bare springe 2 dage over med pillerne(f.eks en weekend), og så fortsætte igen. Det er dog max 2 dage!!!
Jeg vil bare ikke anbefale denne pause, nu når du er midt i optrapning.

Hvis du ikke er tryg ved din psykiater, kunne du måske bede om at tale med en anden?! Det burde være muligt

Kram herfra

se dette link Anonym
http://www.alternativ.no/Nyheter/legemidler.html

desværre findes der meget farligt medicin med livstruende bivirkninger--læger og psykiatere skriver helt bevidstløst recepter ud-- fordi det er det eneste de kan-de har aldrig lært at arbejde holistisk. Men det kræver stort mod at stole på at man SELV kan gøre sig rask.

Er du læge? Anonym
Eller er du bare så autoritær at du ikke tør lytte til din egen krop. Det var da et tåbeligt råd at tro at lægen ved bedst-Nu er det jo ikke lægen, som har forgiftningssymptomer vel? Man skal ikke tage piller hvor man får det dårligere end da man ikke tog dem.