Forældre: Attentat-truet tegner færdes på vores skole

Forældre: Attentat-truet tegner færdes på vores skole

image title: 
Foto: Google Maps
Den danske Mohammed-tegner Kurt Vestergaard kommer jævnligt på Samsøgade Skolen i Århus, hvor han går til aftenskolekursus. Men forældre til eleverne på skolen er ikke trygge ved, at tegneren befinder sig på skolen, mens eleverne er i SFO. 

”Jeg hentede min datter klokken 16.30, da Kurt Vestergaard kom. Det er i SFOens åbningstid, og jeg blev standset af nogle af de mange livvagter. Jeg er ikke tryg ved, at han møder op på en skole med masser af børn. Slet ikke i disse tider efter weekendens terror i København. Det virker langt fra gennemtænkt,” fortæller forælderen Mads Laumann til Berlingske, som alligevel har til overvejelse, om det måske bare er ham selv, der er sippet. 

LÆS OGSÅ: Charlie Hebdo-tegner: "Vi er alle danskere"

Skolelederen vil nu drøfte problematikken med Østjyllands Politi, som har ansvaret for, hvordan sagen håndteres. 

Er det rimeligt at forældrene bekymrer sig? Hvad bør der gøres ved det? 

Berlingske